زرینه رود بزرگترین جاذبه گردشگری جنوب آذربایجانغربی

رودخانه زرینه‌رود (جغاتی) نام رودی است در شمال غربی ایران که در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی قرار دارد. این رودخانه با طول ۲۳۰ کیلو متر طولانی ترین رود استان است که طول شهرستان شاهین دژ و میاندوآب را می پیماید. و سرانجام به‌ دریاچه ارومیه می‌ریزد. سرچشمه‌ این‌ رود از کوه‌های‌ «چهل‌چشمه‌» در شهرستان […]

رودخانه زرینه‌رود (جغاتی) نام رودی است در شمال غربی ایران که در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی قرار دارد. این رودخانه با طول ۲۳۰ کیلو متر طولانی ترین رود استان است که طول شهرستان شاهین دژ و میاندوآب را می پیماید. و سرانجام به‌ دریاچه ارومیه می‌ریزد. سرچشمه‌ این‌ رود از کوه‌های‌ «چهل‌چشمه‌» در شهرستان سقز است‌

محدوده نظام آباد

محدوده نظام آباد

بر روی این رودخانه سد اصلی شهید کاظمی که از سد ارس هم مرتفع تر است در 70 کیلومتری میاندوآب قرار دارد و سد انحرافی نوروزلو هم در 10 کیلومتری میاندوآب، آب مورد نیاز کشاورزی دشت میاندوآب و قسمتی از دشت ملکان و بناب را تامین می کند، در سالهای اخیر آب شرب تبریز، آذرشهر و چند شهر دیگر آذربایجان شرقی نیز از این سد تامین می شود.

این رودخانه قدیمیترین رود تغذیه کننده دریاچه ارومیه با 42 درصد آورده آب است، زرینه رود دارای گونه های مختلف ماهی از جمله ماهی اسبله،آمور،کپور طلایی و معمولی،کاراس،فیتو فاگ و بیگ هد،ماش،سفید و کیلکای رودخانه،سیاه ماهی و چند گونه دیگر است.

اين رودخانه بزرگ يکی از جذابترين مناطق طبيعی استان می باشد و همچنين امکان ورزشهای آبی و اینکه در تمامی طول رودخانه می توانید قايق رانی بکنید و طبیعت بکر حاشیه این رودخانه موجب می شود سالانه پذیرای گردشگران بسیاری از داخل و خارج کشور باشد.

تقدیر فراوان از کمک های مرتضی نصرالهی مستندساز بنام شهرمون برای تهیه این گزارش

انتهای خبر/عضو کانال تلگرامی پایگاه اطلاع رسانی میاندوآب پرس شوید

نظرات کاربران (1)

  1. درمان گرگرفتگی

    سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه