استفاده از هورمون در مرغ از شایعه تا واقعیت

استفاده از هورمون در مرغ از شایعه تا واقعیت را در غالب یک مقاله بررسی می کنیم
– یکی از سوال هایی که در مورد مرغ های صنعتی مطرح می شود، استفاده از هورمون های رشد در آنهاست.
– بسیاری از مردم با مقایسه ی رشد سریع مرغ های صنعتی نسبت به بومی، نتیجه می گیرند که مرغ های صنعتی ((هورمون)) دارند.
– در شبکه های اجتماعی نیز توصیه ها و اظهار نظرهای مختلفی در این باره مطرح می شود. برخی می گویند ((بال مرغ محل تزریق هورمون است و نباید مصرف شود))؛ برخی برای خارج کردن این هورمون جوشاندن مرغ همراه با موادی مثل هویج و پیاز و غیره و بعد دور ریختن آنها را مطرح می کنند.
– متاسفانه برخی از افرادی که به عنوان کارشناس در رسانه های صوتی، تصویری یا مکتوب ظاهر می شوند، پا را از این هم فراتر گذاشته و پرمویی برخی خانم ها یا حتی کیست های تخمدانی ایشان یا بلوغ های زودرس را به وجود هورمون در مرغ نسبت می دهند.
اما واقعیت علمی ماجرا چیست؟

210435_304
۱- با یک جستجوی اینترنتی ساده در سایت شرکت های داروسازی دامپزشکی اعم از داخلی یا خارجی، مشخص می شود که هیچ نوع فراورده ی هورمونی برای استفاده در مرغ تولید نمی شود. عموم هورمون های تولیدی کارخانه های داروسازی دامپزشکی، در حوزه ی مامایی و بیماری های تولید مثل دام (گاو و گوسفند و غیره و نه پرندگان) هستند. مهم ترین علت این موضوع عدم اثربخشی مناسب این هورمون ها روی سلول های پرندگان است.
۲- اگر بر فرض محال چنین هورمونی هم موجود بود، قیمت یک ویال هورمون در مقایسه با قیمت تمام شده ی مرغ، اصولا قابل مقایسه نبوده و استفاده از آن مقرون به صرفه نمی باشد.
نکته: قیمت تمام شده ی مرغ بیش از هفتاد درصد مربوط به خوراک آن و بقیه نیز مربوط به هزینه های تامین آب، برق، گرمایش/سرمایش، کارگر، دامپزشک، دارو، واکسن، حمل و نقل به کشتارگاه، کشتار، بسته بندی، حمل و نقل به خرده فروشی و غیره است.
۳- مقایسه ی ذهنی سرعت رشد ((مرغ بومی)) با مرغ صنعتی یک مقایسه ی اشتباه است.
۴-  اصلاح نژاد مرغ در دنیا نزدیک به صدسال سابقه دارد و مرغ های صنعتی از ((ضریب تبدیل)) بسیار خوبی برخوردارند. به این معنی که قسمت عمده ای از آنچه می خورند، به ((گوشت)) تبدیل می شود. این ویژگی را شاید بتوان به صورت عامیانه و در مقیاس انسانی به ((استعداد چاقی)) تعبیر کرد.
۵- تنظیم بسیار دقیق جیره ی خوراکی مرغ های صنعتی در حد میکروگرم و میلی گرم از نظر تمامی درشت مغذی ها و ریز مغذی ها (ویتامین ها و مواد معدنی و غیره)، عامل دیگری برای سرعت رشد مرغ های صنعتی است.
۶- مدیریت علمی مرغداری های صنعتی از نظر تنظیم نور، بهداشت و غیره نیز، عامل دیگر برای این رشد سریع است.

نکته ای برای مصرف کنندگان: همیشه مطالب تخصصی را از افراد و منابع معتبر دریافت کنید. حیف است که خود را از خوردن یک منبع خوب پروتئینی فقط به خاطر یک ((شایعه)) محروم سازید.

سخنی برای برخی از فعالان گروهای مختلف: امروزه دامنه ی علوم در همه ی زمینه ها آن قدر وسیع شده است که اظهار نظرنکردن در مسایلی که در آن تخصصی نداریم، نه تنها از احترام و ارزش ما کم نمی کند، بلکه درک و فهم بالای ما را می رساند. همه ی ما باید این جمله را تمرین کنیم: ((من نمی دانم و این موضوع در حیطه ی تخصصم نیست. لطفا از متخصص مرتبط سئوال کنید.)).

سلامت باشید/ دکتر حامد عبدی آذر

انتهای خبر/عضو کانال تلگرامی پایگاه اطلاع رسانی میاندوآب پرس شوید