مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی؛
۷ نفر در اثر بلایای طبیعی در آذربایجان غربی جان باخته اند/۳۰ درصد از واحد های مسکونی روستایی آذربایجان غربی مقاوم سازی شدند

مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی گفت: تاکنون ۳۰ درصد از واحدهای مسکونی روستایی استان مقاوم سازی شدند. به گزارش میاندوآب پرس و به نقل از مهر، امیرعباس جعفری عصر سه شنبه در جلسه هماهنگی برنامه های روز ملی ایمنی دربرابر کاهش اثرات بلایای طبیعی افزود: با توجه به اهمیت مقاوم سازی مساکن روستایی […]

مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی گفت: تاکنون ۳۰ درصد از واحدهای مسکونی روستایی استان مقاوم سازی شدند.

به گزارش میاندوآب پرس و به نقل از مهر، امیرعباس جعفری عصر سه شنبه در جلسه هماهنگی برنامه های روز ملی ایمنی دربرابر کاهش اثرات بلایای طبیعی افزود: با توجه به اهمیت مقاوم سازی مساکن روستایی در برابر زلزله، تا کنون ۳۰ درصد از این واحد های مسکونی با مدیریت بنیاد مسکن استان مقاوم سازی شدند امیدواریم با ترویج فرهنگ مقاوم سازی ساخت و ساز ها در مناطق روستایی، این درصد افزایش یابد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۴۰ هزار واحد روستایی آذربایجان غربی تحت پوشش بیمه حوادث هستند و ۲۰۰هزار واحد مسکن روستایی نیز در این استان نیازمند رسیدگی و اجرای طرح بهسازی و مقاوم سازی است.

 جعفری در خصوص ضرورت بیمه کردن ساختمان ها و واحدهای روستایی در استان ادامه داد: مقرر شده با دستور استاندار آذربایجان غربی تمامی واحدهای مسکونی روستایی در استان در برابر حوادث و بلایای طبیعی بیمه شوند.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی با اشاره به ۵ دی روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی گفت: همزمان با هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی، برنامه های مختلفی در سطح استان و با همکاری دستگاههای ذیربط استانی و فرمانداری ها برگزار می شود.

جعفری برگزاری مانور، دوره های آموزشی، نمایشگاه دستاوردهای مدیریت بحران، نشست خبری، تبلیغات شهری، سخنرانی مسئولان و ائمه جمعه و جماعات برای فرهنگسازی و ارتقای آگاهی عمومی از مخاطرات طبیعی را از جمله برنامه های هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در استان عنوان کرد.

۷ نفر در اثر بلایای طبیعی در آذربایجان غربی جان باخته اند

وی در ادامه با بیان اینکه طی ۹ ماهه سال جاری ۷ نفر از هم استانی ها در اثر بلایای طبیعی جان خود را از دست دادند افزود: ۴ نفر در اثر ریزش بهمن در خوی، یک نفر سیل اخیر در فروردین ماه، ۲ نفر در اثر صاعقه ماکو و میاندوآب جان باختند.

جعفری میزان خسارات ناشی از سیل و سیلاب در استان طی سالجاری را ۴۸۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: در اثر وقوع سیل و سیلاب این میزان خسارت به بخش‌های کشاورزی، زیرساخت‌های راه و مساکن خسارت زده است.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی در خصوص بازسازی واحد های مسکونی خسارت دیده ناشی از سیل استان در فروردین ماه گفت: بازسازی واحد های مسکونی روستایی وشهری در مناطق سیل زده استان در حال اتمام است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گزارشی از روند کمک رسانی دستگاه های اجرایی استان در بحث زلزله زدگان کرمانشاه، ارائه کرد و گفت: ۲۱ آبان ماه سال جاری شاهد وقوع زلزله  ۷.۳ ریشتری در کرمانشاه بودیم که  در تمامی استانهای غربی کشور نیز احساس شد، بلافاصله بعد از وقوع زلزله تمامی دستگاههای عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران تشکیل جلسه دادند و در اولین ساعات پس از وقوع زلزله نیروهای امدادی آذربایجان غربی به مناطق زلزله زده در استان کرمانشاه اعزام شدند.

 مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی تصریح کرد: ساعت سه و ۳۰ دقیقه بامداد  ۱۱۰ امدادگر هلال احمر در قالب تیم‌های  واکنش سریع، آواربرداری، اسکان اضطراری سریعاً با تمامی امکانات و تجهیزات به کرمانشاه اعزام شدند.

۲۰۰کامیون و تریلر از آذربایجان غربی به مردم زلزله زده کرمانشاه کمک رسانی شده است

جعفری گفت: صبح روز بعد از زلزله  نیز ۱۰ نفر از نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی به مناطق زلزله زده اعزام شدند و نیز آب فاضلاب شهری و روستایی نیز تانکر های سیار آب و نیرویهای متخصص خود را به مناطق زلزله زده اعزام کردند.

وی ادامه داد: بیش از ۲۰۰ کامیون و تریلر کمکهای دستگاه های اجرایی از جمله هلال‌احمر، سپاه، سازمان‌های مردم‌نهاد، شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها برای امداد رسانی به مردم کرمانشاه ارسال شده است.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی اظهار داشت: مردم استان آذربایجان غربی یکی از استانهای پیش رو در کمک به زلزله زده کرمانشاه بودند بطوری که ۳۵ میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی  به زلزله زگان کمک کردند.

جعفری با بیان اینکه ۴ روز بعد از زلزله  نیروهای  فنی و مهندسی بنیاد مسکن به مناطق اعزام و عملیات آواربرداری و بازسازی انجام می شود تصریح کرد: ۶۰ دستگاه انواع ماشین آلات سبک و سنگین برای کمک به هموطنان زلزله زده به مناطق استان کرمانشاه راهی شده و نیزامداد رسانی به مردم کرمانشاه تا برقراری حالت عادی ادامه دارد.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی جز استان های حادثه خیر بوده که همه ساله شاهد وقوع حوادث طبیعی هستیم افزود:  باید دستگاه های عضو شورای هماهنگی بحران با برگزاری دوره و مانورهای آزمایشی آمادگی برای مقابله  و کاهش حوادث طبیعی را داشته باشند.

پنجم دی ماه همزمان با سالروز وقوع زلزله ۶.۶ ریشتری بم در سال ۱۳۸۲ به عنوان روز «ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی» نامگذاری شد.

۴ تا ۱۰ دی ماه نیز به عنوان هفته «ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی» نامگذاری شده است.

انتهای خبر/عضو کانال تلگرامی پایگاه اطلاع رسانی میاندوآب پرس شوید