کهوریان باید از مردم آذربایجان عذرخواهی کند

آذربایجان زادگاده هزاران شیرمرد بخون غلتیده راه عزت و شرف از جنس باکری ها، امینی، درستی، یزدانی، سلطانی، خلیلی و … است. زنان مقاوم و مادران نستوه این خطه، عشق به زبان و ادبیات و فرهنگ فولکلور را با قطرات شیر در کام فرزندانشان ریخته اند. فرزندانی که خون های پاکشان سند انکار ناپذیر شجاعت، […]

آذربایجان زادگاده هزاران شیرمرد بخون غلتیده راه عزت و شرف از جنس باکری ها، امینی، درستی، یزدانی، سلطانی، خلیلی و … است. زنان مقاوم و مادران نستوه این خطه، عشق به زبان و ادبیات و فرهنگ فولکلور را با قطرات شیر در کام فرزندانشان ریخته اند. فرزندانی که خون های پاکشان سند انکار ناپذیر شجاعت، ایستادگی، است و بهای گزافی که قربانیان وطن با نفس های خاموش شده یشان پرداخت کرده اند ضامن بقا و تمامیت ارضی ایران پهناور گشته است.
آذربایجان خطه سرسبزی است که تلفظ نام بلندآوازه و یادآوری سلحشوری مردمانش لرزه بر اندام دژخیمان و مهاجمان انداخته و به لحاظ سوق الجیشی و موقعیت خاص جغرافیایی و اقلیم منحصر به فرد و ابعاد تاریخ سازش از دیرباز طمع اشغالگران و شامه مهاجمان خونریز را تحریک کرده است.
در جریان هشت سال دفاع مقدس، اقصی نقاط کشور در آتش حملات ددمنشانه دژخیمان عراقی می سوخت. بحمدالله پس از جنگ آرامش به کشور بازگشته است، اما فرزندان آذربایجان سرافراز همچنان در سرحدات قربانی وطن می گردند و این استان شهیدپرور همچنان شهید و جانباز تقدیم درخت انقلاب می نماید.
دهه هاست دستهای پشت پرده خودی و نخودی، آشکارا و پنهان با تلاش هایی مذبوحانه درصددند از این استان دلاورپرور و صدالبته محروم و مهجور که نام بلندآوازه اش با رشادت های بی بدیل و تاریخی پر فراز و نشیب دلاوران بخون خفته ای مانند ستارخان و باقرخان عجین گشته هویت زدایی نمایند. هر ذهن آگاهی معترف است وجب به وجب خاک آذربایجان آغشته به خون های سرخی است که این خاک گهربار را با رشادتهایشان از گزند وطن فروشان داخلی و توطئه گران خارجی حفظ نمودند.
این تربت دلاویز و غیور پرور در طول تاریخ تهاجمات و کشتارهای خونین بیشماری را در سینه خود تجربه کرده است اما همچون سهند و ساوالان مغرور و پویا در مقابل ظلم و جور و تبعض ایستادگی کرده و خم به ابرو نیاورده است.
تقی کهوریان در اقدامی کاملا نسجیده و احساسی با سخنانی معنادار و شائبه برانگیز و جنجال آفرین فرمان! به فارسی سازی عناوین آذربایجانی صادر نموده، دقیقا مشخص نیست وی تحت تاثیر چه توهمات فانتزیایی و یا قرار گرفتن در چه فضایی به عبارت بهتر یا تهییج چه افراد یا گروهی چنین سخنان سخیفی بر زبان رانده است؛ چون فراموش کرده ساکن آذربایجان غربی است، نه اصفهان یا شیراز یا اراک…
قویا معتقدیم بخاطر ایراد این جعلیات مضحک ضمن برکناری باید!!! از مردم آذربایجان عذرخواهی نماید…

تقی کهوریان، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در جلسه شورای استانی نظارت بر نامگذاری شهرها، خیابان ها، اماکن و موسسات عمومی با تاکید بر رعایت ضوابط و معیارهای نامگذاری معابر شهری براساس آیین نامه اجرایی مصوب توسط شهرداران گفت: براساس این آیین نامه به منظور حفظ و تحکیم یکپارچگی سیاسی و فرهنگی کشور و حفظ هویت ملی، نام‌ها باید فقط به زبان فارسی باشند!!!

نویسنده: سنبله برنجی افشار