طرح سنجش بینایی کودکان آغاز شد/ خانواده ها مشارکت کنند

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی گفت: طرح سنجش بینایی کودکان ۳ تا ۶ ساله از اول آبان ماه همزمان با سراسر کشور در استان آغاز شده است که امیدواریم با همراهی خانواده ها، شاهد تحقق ۱۰۰ درصدی در اجرای این طرح در استان باشیم.

82280339-71117574

به گزارش میاندوآب پرس و به نقل از ایرنا ،سعید فریور افزود: این طرح همچون سال های گذشته در آذربایجان غربی اجرا می شود و آموزش و پرورش به همراه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی در اجرای آن با بهزیستی همکاری می کنند.
وی اضافه کرد: طرح سنجش بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در مراکز بهداشتی، مهدهای کودک، مهدهای قرآن و مناطق روستایی و محروم تا پایان آذرماه امسال به اجرا در می آید.
وی اظهار کرد: سال گذشته بیش از ۷۸ درصد کودکان جامعه هدف در این طرح در آذربایجان غربی شرکت کردند و در صدد هستیم امسال این رقم را به ۱۰۰ درصد برسانیم تا هیچ کودکی با عارضه های ناشی از کم بینایی و نابینایی رو به رو نشود.
مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی ادامه داد: سهم ۸۰ درصدی کودکان روستایی از کل کودکان سنجش شده، شناسایی ۲ هزار و ۵۰۰ کودک دارای اختلال بینایی و درمان ۸۹ درصد آنها با پیگیری کارشناسان، پرداخت ۵۰۰ میلیون ریال کمک هزینه خرید عینک برای ۵۴۰ کودک و ۱۱۰ میلیون ریال کمک هزینه جراحی چشم برای ۱۱ کودک از جمله اقدامات سال گذشته طرح سنجش بینایی در استان بود.
فریور با تاکید بر اینکه کودکان خانواده های نیازمند به صورت رایگان تحت پوشش این طرح قرار می گیرند، گفت: سال گذشته نیز هفت درصد کودکان به صورت رایگان تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.
به گزارش ایرنا، رشد و تکامل مرکز بینایی در مغز، از دوران جنینی تا حدود ۱۰ سالگی ادامه دارد، اما حداکثر سرعت رشد آن تا ۳ سالگی است. نتیجه تکامل دستگاه بینایی در این دوران، دید واضح و کامل است.
در این مدت بخصوص در سه سال اول زندگی، هر عاملی که باعث اشکال دید در یک یا هر دو چشم کودک شود، رشد و تکامل دستگاه بینایی را متوقف می سازد و در نتیجه باعث کاهش میزان بینایی می شود.
در نتیجه امکان دارد چشمی که از نظر ظاهر کاملا طبیعی است، از بینایی کامل و طبیعی برخوردار نباشد.
تنبلی چشم یا آمبلیوپیا (Amblyopia)نوعی کاهش بینایی است که در آن نمی توان در چشم و یا در راه های عصبی بینایی، هیچ گونه عیب ساختمانی واضحی یافت. در واقع از مواردی است که نه بیمار چیزی می بیند و نه پزشک در چشم بیمار چیزی می بیند.
چشمی که دید کمتری دارد دچار تنبلی چشم است، به شرط این که در ته چشم نیز نتوان هیچگونه مشکل ساختمانی که مسئول کاهش بینایی باشد، پیدا کرد.