» » فقط 15 درصد از اعتبارات فرهنگی به وزارات فرهنگ و ارشاد داده می شود

فقط 15 درصد از اعتبارات فرهنگی به وزارات فرهنگ و ارشاد داده می شود

در تاریخ : 03.05.98
توسط : miandoab
نظرات : 0
بازدیدها : 730
پایگاه خبری میاندوآب پرس(miandoabPRESS.ir):
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فقط 15 درصد از اعتبارات فرهنگی به وزارات فرهنگ و ارشاد داده می شود.
به گزارش خبرنگار میاندوآب پرس، علی اصغر کاراندیش در سفر یک روزه به میاندوآب پس از ادای احترام به مقام شهدای گمنام میاندوآب پای صحبت های اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه شهرستان میاندوآب نشست و در سخنانی گفت: رشد فضائل اخلاقی در جامعه براساس ایمان اصلی ترین رسالت ماست، معتقدم اگر ما بتوانیم از خودمان شروع کنیم ، بزرگترین کاری را کردیم که مورد نیاز امروز کشور ماست،
معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حوزه ی مسائل فرهنگی 26 نهاد و دستگاه و اشخاص حقوقی متولی هستند  و فقط 15 درصد از اعتبارات فرهنگی به وزارات فرهنگ و ارشاد داده می شود و 85 درصد در جاهای دیگر توزیع می شود، لذا اگر ادعا کنیم که وزارتخانه ما متولی فرهنگ کشور است اشتباه کرده ایم چون با 15 درصد امکان پاسخگویی به این همه نیازهای فرهنگی کشور نیست و لذا نه ما باید چنین توقعی را در مردم ایجاد کنیم نه مردم از نظر فرهنگی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توقعات بیش از توان داشته باشند.
علی اصغر کاراندیش ادامه داد: علی رغم تمام پیگیری های انجام شده و دو برابر شدن بودجه وزارت ارشاد در دولت یازدهم و تزریق 6 برابری بودجه به ادارات کل هنوز هم به حداقل ها در شهرستان ها نرسیده ایم ، علت هم این است که عمده اعتبارات در تهران هزینه می شود و باید با این وضعیت مقابله کنیم.
کاراندیش گفت:امسال با پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد مجلس در بودجه 98 مصوبه ای داشته است که 10 درصد درآمد کنسرت هایی که در 7 کلان شهر کشور برگزار می شود(در قم و مشهد کنسرت برگزار نمی شود) به حساب خزانه واریز شود و این مبالغ هم برای امور فرهنگی شهرستان ها هزینه می شود و حتی برای مراکز استانها هم تعلق نمی گیرد.
وی ادامه داد: در حال تهیه راهکار تاسیس نظام فرهنگ و هنر هستیم و نظام جامع رسانه ها تدوین و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است .
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ،تا پایان سال 96 هجده هزار و 700 نفر بیمه شده تامین اجتماعی از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه داشتیم، گفت: این آمار تا پایان تیر ماه امسال به 33 هزار نفر رسیده است و با مشکلات اعتباری که امروزه در کشور داریم آمار قابل قبولی است و پیش بینی می کنیم تا آخر امسال این رقم به 35 هزار نفر هم برسد.
کار اندیش گفت: سالی 40 هزار تن کاغذ نیاز مطبوعات کشور است و 50 هزار تن هم نیاز ناشران کتاب و متاسفانه شرایط کاغذ هم به مانند شرایط گوشت شده است باید سهمیه ارز دولتی تعلق بگیرد و واردات انجام شود که این پروسه با توجه به شرایط کشور با تاخیر انجام می شود و مجبوریم با همین وضعیت بسازیم.
وی با اشاره به اینکه تخصیص اعتبارات نسبت به سال 92 بیشتر شده است، گفت: تعداد نشریات هم افزایش چشمگیری داشته است به طوری که از 2 هزار نشریه در سال 92 به 6 هزار نشریه رسیده ایم و طبیعتاً درخواست برای یارانه کاغذ هم بیشتر شده است .
عبلی اصغر کاراندیش در پایان این جلسه گفت: برای تعمیرات سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میاندوآب تلاش می کنیم در حد مقدورات خود حداکثر تا دو ماه آینده با تخصیص اعتبار بتوانیم زیرساخت های این سالن را بهبود ببخشیم.


تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود