» » قانون دسترسی به انتشار آزاد اطلاعات از ایجاد فساد و رانت جلوگیری می کند

قانون دسترسی به انتشار آزاد اطلاعات از ایجاد فساد و رانت جلوگیری می کند

در تاریخ : 15.07.98
توسط : miandoab
نظرات : 0
بازدیدها : 302
پایگاه خبری میاندوآب پرس(miandoabPRESS.ir):
معاون سیاسی و امنیتی فرماندار میاندوآب گفت: مسئولین میاندوآب باید برای اجرای قانون دسترسی به انتشار آزاد اطلاعات اهتمام ویژه داشته باشند.
به گزارش خبرنگار میاندوآب پرس، حسام شیرازه محبت در جلسه کمیته صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی میاندوآب گفت: اولین بحث حقوق شهروندی آشنایی با قوانین است، اگر فرد به حق و حقوق خود آشنا نباشد ضایع شدن حقوقش دور از ذهن نخواهد بود ، وقتی شهروندان با آشنایی به حقوق خود در امور جامعه مشارکت کنند و از مسئولین انتقاد کنند، مسئولان هم موظف خواهند بود به این انتقادها جواب قانع کننده بدهند.

شیرزاه محبت گفت: این انتقادها موجب تحرک اجتماعی خواهد شد و تحرک اجتماعی هم منجر به پویایی جامعه می شود، 2500 سال در کشور کسی جرات حرف زدن نداشته است، وقتی انتخاباتی می شد و تهران تصمیم می گرفت چه کسی نماینده مجلس شود انتظار بیشتری هم نبود، اما در 40 سال اخیر شاهد برگزاری انتخابات آزاد در کشور هستیم و مردم آزادانه حرف می زنند و نظر خود را می گویند.

وی ادامه داد: قانون دسترسی به انتشار آزاد اطلاعات یکی از قوانینی است که سال 88 مطرح شد و دولت تدبیر و امید آن را اجرا کرد و تمام مسئولان شهرستان موظف هستند،  هر آنچه که مهر محرمانه نخورده است و شامل اطلاعات شخصی افراد نمی شود در دسترس شهروندان قرار دهند ، اگر این اطلاعات در اختیار عموم مردم قرار نگیرد تبدیل به رانت اطلاعاتی می شود و عده ای از آن برای رسیدن به قدرت استفاده خواهند کرد.

معاون سیاسی و امنیتی فرماندار میاندوآب با اشاره به اینکه این قوانین برای مصون نگه داشتن افراد از گرایش به فساد تدوین شده است، گفت: مسئولان ادارات باید اطلاعات را در سایت های خود بارگذاری نمایند تا مردم به راحتی به اطلاعات مورد نیاز به راحتی دسترسی داشته باشند.

شیرازه محبت گفت: در پیاده روهای شهر مسیرهایی برای افراد نابینا ایجاد شده است که اگر نگاه کنیم این مسیرها غالبا یا به درخت ختم می شود یا به جوی آب، این که نشد رعایت حقوق شهروندی، رمپ هایی که در ادارت برای استفاده جانبازان و معلولان تعبیه شده است به سختی برای این افراد قابل استفاده است و باید در این راستا هم اقداماتی انجام شود.

وی گفت: جلسات صرفاً حضور و شنیدن سخنرانی ها نباشد باید به مصوبات عمل کنیم، وگرنه تهیه صورتجلسه و زدن چند امضا در برگه صورتجلسه مشکلی را حل نخواهد کرد.
تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود