» » میاندوآبیها سال 98 بیش از 11 هزار واحد خون اهدا کردند

میاندوآبیها سال 98 بیش از 11 هزار واحد خون اهدا کردند

در تاریخ : 25.03.99
توسط : miandoab
نظرات : 0
بازدیدها : 167
پایگاه خبری میاندوآب پرس(miandoabPRESS.ir):
به مناسبت 14 ژوئن روز جهانی اهدای خون گفتگوی کوتاهی داشته ایم با دکتر قنبری رئیس پایگاه انتقال خون میاندوآب که در ذیل می توانید این گفتگو را بخوانید

آقای دکتر خودتون رو برای بینندگان میاندوآب پرس معرفی می فرمایید؟
من داریوش قنبری، متولد سال 1354 دارای مدرک پزشک عمومی هستم و 18 سال است که طبابت می کنم و 5 سال است که در پایگاه انتقال خون مشغول خدمت هستم.

دکتر از وضعیت امکانات مجموعه انتقال خون بفرمایید:
سال گذشته با مساعدت مجمع توسعه میاندوآب و با عنایت مهندس قهرمانی فرماندار وقت 1500 مترمربع زمین در شهرک آیدین برای احداث ساختمان جدید انتقال خون تصویب شده است که اگر این ساختمان را احداث کنیم از وابستگی به مهاباد فارق خواهیم شد و می توانیم با جذب یک پزشک دیگر سالانه بیش از شهرهای دیگر استان خون از اهدا کنندگان دریافت کنیم.

از آمارها بفرمایید، روند اهدای خون در شهرستان میاندوآب چگونه است؟
در سال 94 کل آمار شهرستان سالانه 3800 واحد بود و این آمار در پایان سال 98 بیش از 11 هزار واحد رسیده است و این نشان می دهد عملکرد پایگاه خون روند رو به رشدی داشته است.
میاندوآبی ها در ایام خاص مثل عاشورا و تاسوعا و ایام سوگواری امام علی بیش از همه شهرهای استان خون اهدا می کنند و در سال های اخیر پس از اورمیه مقامل اول استان را داشته است .
سالانه حدودا 4 هزار واحد خون در میاندوآب مصرف می شود و بقیه خون های اهدایی هم به شهرهای دیگر کشور ارسال می شود

اهدا کنندگان خون بیشتر آقایون هستند یا خانم ها؟
معمولا 95 درصد اهدا کنند گان خون آقایان هستند و فقط 5 درصد خانم ها خون اهدا می کنند که این وضعیت در کل کشور هم اینگونه است و توصیه ما به خانم هایی که می خواهند خون اهدا کنند این است که می توانند پلاکت خون خود را اهدا کنند و در این شرایط خونی هم از دست نمی دهند.

کرونا تاثیری در اهدا خون داشته است؟
با آغاز همه گیری کرونا در کشور اهدای خون به شدت کاهش یافته بود اما از اواخر فروردین رفته رفته وضعیت بهتر شد تا اینکه امروز که من در خدمت شما هستم 42 واحد خون گرفته ایم و این نشان می دهد اهدای خون به روند عادی برگشته است، اگر میزان اهدای خون را در سه ماهه اول امسال را با سال گذشته مقایسه کنیم کاهش جزئی را شاهد هستیم.


تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود