» » نخستین مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی در میاندوآب افتتاح شد

نخستین مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی در میاندوآب افتتاح شد

در تاریخ : 11.10.48
توسط : miandoab
نظرات : 0
بازدیدها : 821

پایگاه خبری میاندوآب پرس(miandoabPRESS.ir):
 مرکز خدمات غیر دولتی نوین خدمات دهقان طی مراسمی با حضور مسئولان شهرستان صبح امروز بیست و هفتم مرداد ماه در محل مرکز جهاد کشاورزی زرینه رود شمالی افتتاح شد.

در این مراسم علی دیانتی، مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب، با اشاره به جایگاه و اهمیت ویژه بخش کشاورزی در توسعه و پیشرفت جوامع بشری تصریح کرد: مسیر توسعه و تعالی همه کشورهای توسعه یافته از بخش کشاورزی عبور می کند چرا که مواد اولیه مورد نیاز بخش صنعت در بخش کشاورزی تولید می شود. بنابراین جهت توسعه و پیشرفت کشور عزیزمان باید بخش کشاورزی در اولویت سرمایه گذاری های مسئولین و دولتمردان قرار گیرد بویژه در شهرستان میاندوآب که یکی از قطب های مهم کشاورزی استان محسوب می شود و اشتغال، گردش مالی و اقتصاد شهرستان بطور مستقیم و غیر مستقیم وابسته به بخش کشاورزی است.
دیانتی گفت: مراکز خدمات غیر دولتی در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری تصدی گری های وزارت جهاد کشاورزی به بخش خصوصی، بمنظور تخصصی نمودن فرایند تولید محصولات کشاورزی راه اندازی و یافته های نوین علمی از طریق این مراکز توسط فارغ التحصیلان متخصص بخش غیر دولتی به تولید کنندگان بخش کشاورزی انتقال خواهد یافت.
وی با موفق ارزیابی نمودن عملکرد شرکتهای خدمات فنی مهندسی کشاورزی اذعان داشت: طی ۶ سال اخیر پروژه ها و طرح های متعددی نظیر استقرار کشاورزی پایدار، تحولی ترویج، جایگزینی، اصلاح و احیاء باغات، مدیریت مرتع با اعتبار حدود ۵ میلیارد و بیست میلیون تومان به این شرکتها واگذار شده که با موفقیت اجرا و برای ۱۲۵ نفر از فارغ التحصیلان بخش کشاورزی زمینه اشتغال فراهم شده است. وی پلاک گذاری ماشین آلات خودگران کشاورزی، صدور حواله نهاده کشاورزی، برگزاری دوره های آموزشی- ترویجی، تشکیل پرونده و تهیه نقشه UTM دار برای متقاضیان اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار، اخذ مجوز خانه باغ، دامداری های کوچک روستایی و .... را از سایر امورات واگذار شده به شرکتهای فنی مهندسی کشاورزی برشمرد.
مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب گفت: تلاشهای مستمر کارشناسان جهاد کشاورزی منجر به افزایش عملکرد در واحد سطح در کلیه محصولات کشاورزی شده است. وی بر لزوم توانمندسازی کشاورزان و کاهش فاصله بین نمونه های بخش کشاورزی با سایر تولیدکنندگان تاکید کرد.
 دیانتی ضمن قدردانی از همکاری صمیمانه و حمایتهای فرماندار شهرستان میاندوآب در زمینه تخصیص اعتبارات عمرانی به پروژه های آب و خاک بویژه سیستم های آبیاری نوین، مشکل تامین آب، خرد شدن اراضی کشاورزی و نبود بازار مناسب برای فروش محصولات کشاورزی را از مشکلات عمده بخش کشاورزی برشمرد و مدیریت بر واردات و صادرات، توسعه صنایع غذایی و تبدیلی، توسعه سیستم های نوین آبیاری و ضرورت ارتقاء ضریب بهره وری مصرف آب در بخش کشاورزی، جلوگیری از تغییر کاربری و تفکیک اراضی کشاورزی را راهکارهایی مناسب برای کاهش معضلات بخش کشاورزی دانست.

 در آیین افتتاح مرکز خدمات غیر دولتی نوین خدمات دهقان، مهندس آقایی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان غربی اظهار داشت: صدور مجوز و استقرار مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی در اجرای ماده ۲ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی با هدف تنوع بخشی به ظرفیتهای اشتغال در بخش کشاورزی و ایجاد فرصتهای جدید شغلی برای فارغ التحصیلان بخش کشاورزی در جهت واگذاری تصدی گری های دولت به بخش خصوصی و حرکت به سمت کشاورزی نوین از طریق نفوذ دانش روز به عرصه های کشاورزی در سطح روستاها اجرا می شود.
وی عنوان کرد: تمامی شرکت های فنی مهندسی مستقر در پهنه ها جهت ادامه فعالیت موظف به اخذ مجوز مرکز خدمات غیر دولتی می باشند و تا ۶ ماه از تاریخ ابلاغ این قانون جهت اخذ مجوز فرصت دارند.
امین آقایی افزود: موسسات و ارگان های دولتی و غیر دولتی فقط مجاز به کارسپاری به اعضاء حقیقی و حقوقی سازمان نظام مهندسی کشاورزی می باشند که موفق به اخذ پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی شده اند و عدم رعایت این امر مخالف قوانین و مقررات نظام مهندسی است.
وی با اشاره به اینکه در سطح استان میاندوآب همیشه در اجرای طرح های جدید کشاورزی، پیشرو، نوآور و زبانزد بوده است؛ افزود: شرکت های فنی مهندسی کشاورزی در قالب مراکز خدمات خصوصی باید بتوانند با نیاز سنجی محلی و توانمندسازی کارشناسان خود، تمامی نیازهای تخصصی و نهاده ای بخش کشاورزی منطقه را تامین نمایند و به ویترین تکنولوژی های نوین بخش کشاورزی تبدیل شوند.تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود