» » هزینه احیای دریاچه اورمیه را فقط میاندوآب می پردازد

هزینه احیای دریاچه اورمیه را فقط میاندوآب می پردازد

در تاریخ : 17.06.99
توسط : miandoab
نظرات : 0
بازدیدها : 292


پایگاه خبری میاندوآب پرس(miandoabPRESS.ir):
فرماندار میاندوآب گفت: هزینه احیای دریاچه اورمیه را فقط میاندوآب می پردازد و در مقابل خبری از خدمات ستاد احیا در شهرستان نیست.

حسام شیرازه محبت در جلسه ستاد مدیریت آب میاندوآب گفت: مدیریت بحران نزد برخی مسئولان تبدیل به پاسکاری مشکلات شده است، امروز در این شهرستان مشکل آب وجود دارد، کشاورزان از ما حل مشکل معیشت شان را می خواهند اگر احیای دریاچه اورمیه برای احیای زندگی در منطقه است است قرار نیست زندگی کشاورزان را نابود کنیم.

شیرازه محبت ادامه داد: معیشت کشاورزان به آب بستگی دارد نمی توانیم آب را به روی شان ببندیم و مدام از کاهش سهمیه آب شان بگوییم، در سالهای گذشته در حق شهرستان اجحاف شده و 40 درصد حق آبه شهرستان کاهش یافته است که این به اندازه 20 سال بوده است، قرار نیست بازهم کاهش حق آبه در این شهرستان داشته باشیم بلکه باید به فکر افزایش سهمیه هم باشید.

فرماندار میاندوآب گفت: معتقدم هزینه احیای دریاچه اورمیه را فقط میاندوآب می پردازد، در احیای دریاچه مهاباد نقش ندارد؟چرا همیشه کانال های کشاورزی این شهرستان آب دارد اما میاندوآب فقط چند روز در ماه آب دارد؟ آبی هم که این چند روز باز می شود به دست کشاورزان نرسیده، قطع می شود.

وی ادامه داد: سهمیه میاندوآب از 210 میلیون متر مکعب به 120 میلیون و در حال حاضر به 80 میلیون متر مکعب رسیده است و این در حالی است که آب کشاورزان ملکان هم از این سهمیه تامین می شود، در برخی روستاهای شهرستان مزارع از آب زه کش آبیاری می شود و با این حال آب بها هم از کشاورزان دریافت می شود، این رفتارها اصلا توجیح ندارد که باید تکلیف را روشن کنید .

شیرازه محبت با اشاره به اینکه آب شرب اکثر شهرهای آذربایجان شرقی از زرینه رود میاندوآب تامین می شود، گفت: این در حالی است که بغل زرینه رود روستای نوروزلو آب شرب ندارد، توجیح این رفتارهای دوگانه چیست و چه کسی باید جوابگوی مشکلات روستاییان باشد، به هیچ عنوان آب انتقالی به تبریز دو خط نخواهد شد، تحت هر اسم و و عنوانی هم بخواهند خط دوم را کار کنند ما اجازه نخواهیم داد، چرا باید در روزهای تشنگی روستاهای میاندوآب آب را تا مناطق ارس هم بفرستیم.

فرماندار میاندوآب گفت: مسئولان امور آب حق آبه میاندوآب را باید در سد نوروزلو به ما تحویل دهند، بنام میاندوآب سهمیه از سد شهید کاظمی تخصیص پیدا می کند و تا رسیدن به میاندوآب دو سومش کم می شود، چه کسی باید جلوی آب دزدی ها را بگیرد؟

به گزارش میاندوآب پرس، امروز 17 شهریور در جلسه ای که در فرمانداری میاندوآب برگزار شد، مسئولان شهرستان های شاهیندژ و ملکان هم حضور داشتند که از کمبود تخصیص حق آبه به شدت گله مند بودند، اما مسئولان آب منطقه ای آذربایجان غربی که در جلسه هم حاضر بودند حاضر به قبول خواسته های مسئولان این سه شهرستان نشدند و پاسخ به این مطالبات را به رای زنی با مسئولان کشوری ستاد احیای دریاچه اورمیه و وزارت نیرو موکول کردند.


تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود