میاندوآب پرس » مهمترین اخبار » خرید تضمینی ۴۶ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان شهرستان میاندوآب توسط مراکز خرید

خرید تضمینی ۴۶ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان شهرستان میاندوآب توسط مراکز خرید

در تاریخ : 26 مرداد 1401
توسط : miandoab
نظرات : 0
بازدیدها : 750


پایگاه خبری میاندوآب پرس(miandoabPRESS.ir)؛

مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب در جلسه شورای هماهنگی بخش کشاورزی با اشاره به پتانسیل ها و فعالیت های شاخص بخش کشاورزی گفت: شهرستان میاندوآب یکی از قطب های مهم کشاورزی و دامپروری استان است و سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ بیش از ۸۵۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی (بدون احتساب شهرستانهای جدیدالتأسیس چهاربرج و باروق) در این شهرستان تولید شد.

وی افزود: تاکنون ۴۶ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان منطقه، توسط مراکز خرید تضمینی این شهرستان خریداری شده و به احتمال زیاد تا پایان فصل برداشت؛ پیش بینی این مدیریت درخصوص خرید تضمینی ۵۰ هزار تن و تولید ۷۵ هزار تن محصول گندم تحقق یابد. امسال وضعیت محصولات زراعی ایده آل می باشد و تولید غلات نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

علی دیانتی، «تامین آب» را بزرگترین چالش بخش کشاورزی شهرستان برشمرد و خواستار بازنگری در محاسبه میزان حقابه تخصیصی به شهرستان و تحویل حجمی آب در ابتدای شبکه شد و گفت: متأسفانه تخصیص آب کشاورزی برای ۶۵ هزار هکتار اراضی قابل کشت شهرستانهای پایاب سد شهید کاظمی بوکان، بر اساس سند ملی آب نبوده و امسال (بر مبنای نیاز آبی اعلامی در سال ۱۳۹۲ و کاهش سالانه ۸ درصدی حق آبه بخش کشاورزی شهرستان)، تنها ۲۳۵ میلیون متر مکعب، با تحویل در محل سد بوکان، در نظر گرفته شده است. این در حالی است که نیاز آبی این اراضی بر اساس سند ملی آب ۷۱۵ میلیون متر مکعب می باشد که با کسر آب استحصالی از چاههای مجاز، ۵۸۰ میلیون متر مکعب می باشد که با طی مسیر ۸۰ کیلومتری، کمتر از ۴۰ درصد یعنی ۱۶۰ میلیون مترمکعب آن به شهرستان میاندوآب می رسد که پاسخگوی نیاز واقعی محصولات کشاورزی نمی باشد.

وی افزود: مرمت و بازسازی نهرهای سنتی نیز تاثیر بسزایی در هدر رفت آب کشاورزی دارد که تحقق این امر، افزایش اعتبارات تخصیصی به بخش کشاورزی استان و شهرستان را مطلبد.


 دیانتی با اشاره به اجرای ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور موضوع رفع تداخلات ناشی از قوانین و مقررات موازی در مستثنیات اشخاص، دولتی و ملی، خاطر نشان کرد: از  ۲۰۲ پلاک شهرستان میاندوآب، نقشه تجمیعی ۱۳۴ پلاک (روستا) در سطح ۱۵ هزار هکتار رفع تداخلات شده که منجر به صدور اسناد برای اراضی کشاورزی پلاکهای مذکور خواهد شد. همچنین در راستای حفظ کاربری اراضی کشاورزی امسال تاکنون ۴۰ مورد حکم قضایی قلع و قمع مستحدثات غیرمجاز در اراضی کشاورزی اجرا و ۶۰ مورد نیز اعلام جرم شده است و تشدید نظارت ها موجب شده ساخت و سازهای غیر مجاز در حد قابل توجهی کاهش یابد.

وی اذعان داشت: با توجه به تخصیص میزان ۱۰۰۰ تن کود شیمیایی شهرستان به برکت سفر اخیر مقام عالی استان به این شهرستان، برای اولین بار در انبارهای کود شهرستان بالای ۸۰۰ تن کود ذخیره داریم که توسط عاملین توزیع نهاده برای کشت محصولات پاییزه در اختیار بهره برداران قرار خواهد گرفت. همچنین امسال نیاز این شهرستان به بذور غلات حدود ۲۵۰۰ تن می باشد که ۵۰ درصد آن به صورت خود مصرفی بوده و مابقی توسط عاملین توزیع نهاده، تأمین و در اختیار بهره برداران قرار می گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به عدم تامین آرد مورد نیاز نانوایی های برخی از روستاها به دلیل تخصیص سهمیه آرد این نانوایی ها بر اساس آمار جمعیت سال ۹۵، خواستار تجدید نظر در این خصوص و تخصیص آرد نانوایی ها بر اساس آخرین سرشماری جمعیت، با عنایت به افزایش جمعیت این روستاها، شد.


خبرنگار؛ منوچهر آقایی
سردبیر؛ فریده چتری

تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی‌شود