اخبار میاندوآب » مهمترین اخبار » برداشت 16 هزار تن محصول انگور از تاکستانهای شهرستان میاندوآب

برداشت 16 هزار تن محصول انگور از تاکستانهای شهرستان میاندوآب

در تاریخ : 26 آبان 1401
توسط : miandoab
نظرات : 0
بازدیدها : 763

علی ديانتي، معاون رئیس سازمان و مدير جهاد كشاورزي شهرستان مياندوآب صبح امروز بیست و پنجم آبان ماه، با مطلوب ارزیابی نمودن عملکرد و کیفیت محصول تولیدی در سال جاری از تاکستان های میاندوآب، گفت: شهرستان میاندوآب دارای 7690 هکتار باغ، با تولید سالیانه بیش از 125 هزار تن انواع محصولات باغی است و یک هزار و ششصد هکتار از باغات شهرستان به محصول انگور اختصاص دارد.

وی اضافه کرد: امسال با وجود خسارت سرمای دیررس بهار به باغات انگور، با 60 درصد افزایش نسبت به سال گذشته، 16 هزار تن انگور از تاکستانهای شهرستان میاندوآب برداشت شد. 

مهندس ديانتي خاطر نشان کرد: انگور جزء محصولات کم توقع با فرآوری مناسب می باشد و باغدار می تواند با فرآوری آن، محصول تولیدی خود را مدیریت کند و با توجه به کاهش نزولات جوی در سالهای اخیر و اجرای برنامه های ستاد احیاء دریاچه ارومیه یکی از محصولات کم آب بر نسبت به سایر محصولات باغی است.

وی تصریح کرد: 70 هکتار از تاکستانهای میاندوآب بصورت ایستاده از نوع فلزی و بتونی می باشد و بقیه بصورت سنتی کشت شده است. 

مدير جهاد كشاورزي مياندوآب اذعان داشت: ارقام انگور موجود در شهرستان شامل : یاقوتی، عسگری، بی دانه، بی دانه قرمز، شانی، ریش بابا، کشمشی، صاحبی، فخری، نباتی، شاهانی، خلیلی، لعل حسینی، رازقی شیرازی، شصت عروسان و ارقام جدید و زود رس کشت شده فلیم سیدلس، کندری و ترکمن می باشد.

وی عنوان کرد: موارد مصرفی انگور بصورت تازه خوری، تولید سرکه، دوشاب (شیره انگور) و انواع مختلف کشمش است. 10 درصد محصول انگور تولیدی در شهرستان بصورت تازه خوری مصرف می شود و مابقی بصورت کشمش به بازار عرضه می گردد و امسال نیز حدود 4 هزار تن کشمش تولید و روانه بازار شد.

علی دیانتی ابراز داشت: در شهرستان میاندوآب 5 واحد تولید کشمش و میوه خشک کنی جمعاً به ظرفیت 4 هزار تن و یک کارگاه خانگی جهت تولید کشمش و فرآوری محصولات باغی فعال می باشد.

گفتنی است؛ شهرستان میاندوآب بعد از تفکیک اراضی کشاورزی شهرستانهای جدیدالتأسیس چهاربرج و باروق، دارای 45 هزار هکتار اراضی کشاورزی قابل کشت، (شامل: 44 هزار و 500 هکتار اراضی آبی و 500 هکتار اراضی دیم) می باشد و بیش از ۵۰ نوع محصول زراعی و باغی حدوداً به میزان 864 هزار تُن از این میزان اراضی تولید می‌شود.


خبرنگار؛ منوچهر آقایی

سردبیر؛ فریده چتری

تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی‌شود