اخبار میاندوآب » مهمترین اخبار » افزایش ۸۰ درصدی خرید تضمینی گندم در میاندوآب

افزایش ۸۰ درصدی خرید تضمینی گندم در میاندوآب

در تاریخ : 21 شهریور 1402
توسط : miandoab
نظرات : 0
بازدیدها : 498


مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب از افزایش ۸۰ درصدی خرید تضمینی گندم در این شهرستان خبر داد 


رضا مقدم، روز دوشنبه بیستم شهریور ماه، در جلسه برنامه ریزی و هماهنگی کشت های پاییزه این شهرستان، گفت: سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱، ۲۰ هزار و ۳۹۶ هکتار اراضی زراعی شهرستان میاندوآب به کشت گندم اختصاص یافت و ۱۰۱ هزار و ۸۴۶ تن گندم از اراضی زیر کشت این محصول در این شهرستان برداشت شد.


وی افزود‌: ۸۵ هزار و ۷۶۳ تن محصول گندم مازاد بر مصرف زارعین منطقه توسط مراکز خرید تضمینی این محصول خریداری شد، این رقم سال گذشته ۴۷ هزار تن بود که امسال ۸۰ درصد افزایش نشان می دهد.

مقدم یادآور شد: ۲ هزار و ۷۴۲ هکتار از اراضی این شهرستان با تولید ۱۲ هزار و ۳۲۸ تن به محصول جو و ۲۳۰ هکتار از اراضی با تولید ۸۵۷ تن به محصول کلزا اختصاص یافت.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه و ترویج کشت کلزا گفت: طی گزارشات مسئولین مراکز و تمهیدات در نظر گرفته شده، تاکنون حدود ۵۲۷ هکتار، در سطح مراکز با کشاورزان، عقد قرار دادِ کشتِ کلزا انجام گرفته است.

 مقدم با اشاره به اهمیت تأمین به موقع نهاده های کشاورزی مورد نیاز برای کشت محصولات پاییزه گفت: نیاز شهرستان به بذور غلات برای زراعت های پاییزه حدود ۳ هزار و ۹۰۰ تن است که ۱۲۰۰ تن آن از طریق بذور اصلاح شده با نظارت مرکز تحقیقات کشاورزی تأمین و بین زراعین توزیع می شود و مابقی نیاز کشاورزان به بذر غلات، به میزان ۲۷۰۰ تن، از بذور خود مصرفی و بوجاری شده آنان تأمین می شود.

مدیر جهاد کشاورزی افزود: نیاز شهرستان به کودهای شیمیایی پایه برای کشت های پاییزه حدود ۶ هزار و ۴۰۰ تن است.

وی بر جذب حداکثری بذور گواهی شده، بوجاری و ضدعفونی بذور خود مصرفی، تهیه بستر مناسب بذر، نظارت بر عملیات کاشت زراعت‌های پاییزه و رعایت بازه زمانی کشت، توسعه کشاورزی حفاظتی و حفظ بقایای گیاهی، انجام اقدامات ترویجی جهت افزایش سطح بیمه محصولات پاییزه، رعایت تناوب زراعی و الگوی کشت ارائه شده از سازمان جهاد کشاورزی استان، تاکید کرد.


خبرنگار؛ میلاد حسین زاده

سردبیر؛ منوچهر آقایی

تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی‌شود