اخبار میاندوآب » مهمترین اخبار » پیش بینی افزایش دو برابری سطح زیر کشت کلزا در میاندوآب

پیش بینی افزایش دو برابری سطح زیر کشت کلزا در میاندوآب

در تاریخ : 23 مرداد 1402
توسط : miandoab
نظرات : 0
بازدیدها : 279


مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب از پیش بيني دوبرابری سطح زیر کشت محصول کلزا در سال زراعی جدید در این شهرستان خبر داد.


 رضا مقدم در بازدید از مزارع در حال کشت روستای عسگر آباد این شهرستان گفت: تاکنون با ۱۲۷ نفر از زارعین شهرستان میاندوآب در سطح بالغ بر ۶۰۰ هکتار قرارداد کشت کلزا منعقد شده است. 

وی ادامه داد: تاکنون ۹۵ هکتار محصول کلزا در شهرستان میاندوآب کشت شده است و با توجه به توزیع میزان ۲ تن بذر کلزا در بین کشاورزان منطقه، پیش بینی می شود سطح زیر کشت کلزا نسبت به سال زراعی گذشته افزایش چشمگیری داشته باشد.

مقدم یادآور شد: سال گذشته ۲۳۰ هکتار از اراضی زراعی شهرستان میاندوآب با تولید ۸۵۷ تن به محصول کلزا اختصاص یافت که پیش بینی می شود امسال سطح زیر کشت این محصول بیش از دو برابر افزایش یابد.

وی عنوان کرد: با توجه به استراتژیک بودن محصول کلزا در راستای کاهش وابستگی به واردات روغن، توسعه و ترویج کشت این محصول راهبردی در اولویت قرار دارد. از طرفی کلزا باعث بهبود بافت و ساختمان خاک و در نتيجه افزایش عملکرد محصول بعد از آن می شود.

مدیر جهاد کشاورزی تصريح کرد: کلزاکاران از حمایت‌های "تسهیلاتی، کودهای ریز مغذی، امکان خرید تضمینی محصول تولیدی، نظارت مستمر بر مزارع و آموزش در زمینه کاشت، تغذیه اصولی، کنترل آفات و بیماری‌ها و برداشت محصول" برخوردار می شوند.

وی تاکید کرد: کشت کلزا از ۱۵ شهریور ماه در شهرستان میاندوآب شروع شده و تا ۵ مهر ماه ادامه دارد.


مزرعه محمد امین رستمی در روستای عسگرآباد به مساحت ۹ هکتار یکی از مزارعی بود که مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب‌ به همراه مسئول و کارشناس زراعت مرکز جهاد کشاورزی زرینه رود جنوبی روز چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه از آن بازدید کرد.


خبرنگار؛ سعید بخشی
سردبیر؛ فریده چتری

تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی‌شود