اخبار میاندوآب » مهمترین اخبار » آب؛ نان و والیبال

آب؛ نان و والیبال

در تاریخ : 22 مرداد 1402
توسط : miandoab
نظرات : 0
بازدیدها : 318

 میگویند صد و بیست سال از اولین بازی والیبال در ارومیه میگذرد، یعنی پیش از آن چیزی که در تاریخ این رشته بیان شده، اما اگر این ادعا درست هم نباشد، ما دوست داریم با قصه ها و روایت های خودمان به زمین و آسمان پز بدهیم! اصلا حال ما با والیبال خوب است، باورتان هم اگر نشود، در این شهر دانش آموزان دبیرستانی رشته های تحصیلی و مدرسه هایشان را جوری انتخاب میکنند که تیم های والیبالشان از هم نپاشد، باورتان هم نشود، مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها وقتی دارند خوشه های انگور را از تاکستان های ارومیه میچینند، تک به تک امتیازهای والیبال را از رادیو میشنوند و میشمارند و حرص و جوش میخورند. 


در شهری که تک به تک کوچه ها زمین بازی است و تک به تک علمک های گاز و درخت های خشکیده به تور‌های والیبال وصل شده، این رشته ورزشی مثل نان مهم است.


اصلا این حرف هایی که اینور و آنور میگوند درست است، ما اگر در زمین بازی روستایی آنور کوه ها و دشت ها یک اسپک موشکی در زمین بخوابانیم، تا یک هفته کیفمان کوک است، درست است، ما با والیبال زندگی میکنیم. 


اصلا اگر از من بپرسید، والیبال تابعیت ارومیه ای دارد، شهروند اینجاست حتی اگر جای دیگر متولد شده باشد، از من بپرسید اینجا خانه والیبال است، ما جنون والیبال داریم، تا جایی که با انگشت های شکسته در بالاترین سطح مسابقات آبشار میزنیم و با کفش های پاره در پایین شهر و روستاهای محروم تا لبه ی تور میپریم! شاید هم به همین خاطر است که فلامینگو ها در مسیر سفرهایشان به ارومیه می‌آیند، حتی اگر دریاچه ای برای شنا کردن نباشد.


در شهری که به این سادگی ها نمیشود برای آینده رویا پردازی کرد، والیبال پلکان سرزمین آرزوهاست. والیبال در دسترسترین منجی جوانان ارومیه ای است، شاید به همین خاطر است که میگویند از هر کوچه خاکی ارومیه میتوان یک تیم راهی لیگ برتر کرد.


ما هیچ وقت قهرمان لیگ برتر نشده ایم، اما هر کسی که در این رقابت ها قهرمان شد یک تیم از ارومیه در نیمکت داشت، اما آنقدر دیوانه وار به والیبال عشق ورزدیم که فدراسیون جهانی در موزه اش نوشت، مردم این شهر عشاق والیبال جهان هستند. روزی که اتوبوس تیم ملی ساعت ها در خیابانهای منتهی به هتل در بین هزاران جوان ارومیه ای گیر کرده بود و روزی که لهستانی ها بخاطر این شور وصف نشدنی در اتوبوس خوابیدند، همه دنیا در برابر ما تعظیم کرد.


میزبانی ها حق ماست، میزبانی برای ما معجزه است، اکسیر زندگیست. در روزهایی که میزبان رقابت های والیبالی هستیم، ما خوشبخت ترین مردم جهانیم، وقتی که والیبال در شهر ماست، نه گرانی، نه خبرهای بد و نه هیچ چیز دیگری نمیتواند حال خوبمان را خراب کند . 


میدانیم که میزبانی این دوره از رقابت های قهرمانی مردان آسیا از تهران به ارومیه آمد. تنها دو ماه برای آماده‌سازی زمان مانده‌بود؛ کار، سخت و ناشدنی به نظر میرسید، اما اگر شب منتهی به روز افتتاحیه هم میزبانی را به ارومیه میدادید، ما تا صبح شهر را بخاطر والیبال از نو میساختیم.


والیبال با شایستگی معجزه قرن برای ارومیه‌است. 


سرمقاله پیش‌شماره بولتن رسمی مسابقات قهرمانی والیبال آسیا ۲۰۲۳


سردبیر؛ منوچهر آقایی

تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی‌شود