اخبار میاندوآب » مهمترین اخبار » پیش بینی تولید بیش از ۲۶۱ هزار تن محصول چغندرقند در میاندوآب

پیش بینی تولید بیش از ۲۶۱ هزار تن محصول چغندرقند در میاندوآب

در تاریخ : 08 خرداد 1403
توسط : miandoab
نظرات : 0
بازدیدها : 240


مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب از پیش بینی تولید بیش از ۲۶۱ هزار تن محصول چغندرقند از مزارع این شهرستان خبر داد

 رضا مقدم در بازدید از مزارع چغندرقند این شهرستان گفت: امسال ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی زراعی شهرستان مياندوآب به کشت محصول چغندرقند اختصاص یافت که پیش بینی می شود بیش از ۲۶۱ هزار تن چغندرقند از اراضی زیر کشت این محصول برداشت شود.
وی افزود: به دلیل وجود کارخانه قند در شهرستان میاندوآب که با سابقه فعالیت ۹۰ ساله از قدیمی ترین صنایع جذب محصولات کشاورزی در شهرستان است، کشت چغندرقند در این شهرستان سابقه ای دیرینه دارد.
مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب یادآور شد: در راستای سیاست های ستاد احیاء دریاچه ارومیه و بمنظور ارتقاء بهره وری آب، ۵۶۰ هکتار از مزارع چغندرقند با آرایش ۶۰×۴۰ کشت شده است. همچنین با جذب یک دستگاه ردیفکار ۸ ردیفه چغندرقند با آرایش۵۰×۲۵ از محل اعتبارات الگوی کشت، که همزمان با کشت، قابلیت تجهیز مزارع به نوار آبیاری تیپ را نیز دارد، در سال آینده توسعه و ترویج این الگوی کشت را در راستای کاهش مصرف آب در زراعت محصول چغندرقند در اولویت قرار می دهیم.
وی عنوان کرد: بمنظور مدیریت مصرف آب در زراعت محصول چغندرقند، ترویج استفاده از سیستم های نوین آبیاری بویژه استفاده از نوار آبیاری تیپ را در دستور کار قرار داده ایم و در همین راستا یک هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی زیر کشت این محصول به سیستم آبیاری بارانی و ۴۵ هکتار نیز به نوار آبیاری تیپ مجهز شده است که درصدد افزایش تجهیز مزارع چغندرقند به نوار آبیاری تیپ هستیم.
مقدم ادامه داد: امسال قیمت خرید تضمینی محصول چغندرقند توسط کارخانه قند، به ازای هر کیلوگرم با عیار ۱۶ درصد ۳۹ هزار و ۵۰۰ ریال اعلام شده‌ است.


خبرنگار؛ میلاد حسین زاده

سردبیر؛ منوچهر آقایی


تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی‌شود