میاندوآب پرس » مهمترین اخبار » جانهایی که در جاده ها قربانی اعتبارات قطره چکانی می شوند

جانهایی که در جاده ها قربانی اعتبارات قطره چکانی می شوند

در تاریخ : 21 دی 1401
توسط : miandoab
نظرات : 0
بازدیدها : 299


تصادفات جاده ای یکی از مهمترین دلایل مرگ ومیر در جهان  و ایران است.بالا بودن آمار مرگ ومیر جاده ای لزوم توجه به اصلاح وحذف نقاط حادثه خیز جاده ای را بیشتر می کند.

به گزارش میاندوآب پرس و به نقل از ایسنا؛ آذربایجان غربی به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیای کوهستانی دارای نقاط حادثه خیز جاده ای است به همین علت سالیانه چند صد نفر در جاده های استان جان خود را از دست می دهند، هرچند عدم ایمنی جاده ها یکی از دلایل تصادفات است اما طبق آمار بیشترین سهم را در بروز تصادفات دارد.

در سال های اخیر در حوزه جاده ای و ایمن سازی راه ها اقداماتی انجام شده اما برای حذف کامل نقاط حادثه خیز همچنان باید متولیان امر، عزم و اراده جدی داشته باشند.


بهسازی و ایمن سازی ۱۵۰ کیلومتر از جاده های آذربایجان غربی در سال جاری

یاسر رهبردین، معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار آذربایجان غربی در گفت وگو باایسنا افزود: تمام توان و ظرفیت ها خود را در استان بر ای حذف نقاط حادثه خیز استان بکار گرفته ایم و در سال جاری ۱۵۰کیلومتر از نقاط حادثه خیز استان بهسازی،آسفالت کاری و ایمن سازی شده اند.

رهردین خاطرنشان کرد: ۱۱کیلومتر از مسیر پیرانشهر به تمرچین که یکی از نقاط حادثه خیز استان است در سال جاری ایمن سازی شده است.

معاون امورعمرانی استاندار آذربایجان غربی یاد آور شد: فعالیت ایمن سازی محور دارلک به میاندوآب ، حیدر آباد به نقده، میانه به سرچم که یکی از نقاط حادثه خیز استان هستند، نیز شروع شده است.

وی بااشاره به اینکه ایمن سازی ، حل مشکل روشنایی و اسفالت از دیگر اقدامات عمرانی در نقاط حادثه خیز استان است، اظهار کرد: در استان برای انجام فعالیت های عمرانی ظرفیت بسیار خوب است به شرطی که اعتبارات ملی خوبی برای این طرح ها تخصیص یابد.

حذف ۱۳ نقطه حادثه خیز در آذربایجان غربی

پیمان آرامون، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی در گفت وگو با ایسنا با با اشاره به وجود و نگهداری ۱۶۲ کیلومتر روشنایی در سطح جاده‌های استان افزود: از ۳۵ نقطه پرحادثه در استان ۱۳ نقطه با اعتبار ۲۷ میلیارد تومان حذف شده و ۹ نقطه نیز در حال انجام مراحل حذف و آشکار سازی است.

وی به اجرای نزدیک به ۱۵۰ کیلومتر آسفالت راه‌های روستایی و ۴۵۰ کیلومتر روکش آسفالت محورهای اصلی و فرعی در ۸ ماهه گذشته از سال جاری اشاره کرد و گفت: در این مدت همچنین ۳۰۰۰ کیلومتر خط کشی در محورهای مواصلاتی استان انجام شده است.

آرامون با اعلام اینکه نگهداری و ایمن سازی راه‌های محدوده شهرها جزو وظایف اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان نیست، اظهار کرد: با این حال این اداره کل نسبت به خط کشی محور ارومیه - گلمانخانه در محدوده دو شهر گلمان و ارومیه جهت کاهش سوانحات جاده‌ای اقدام کرده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی ادامه داد: اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی مسئولیتی در قبال روشنایی محورهای استان غیر از روشنایی نقطه‌ای در مناطق مستعد حادثه و روشنایی مناطق و گردنه‌های صعب العبور ندارد و بر این اساس روشنایی محور ارومیه - گلمانخانه و محور شهید کلانتری جزو وظایف این اداره کل نیست.

آرامون اظهار کرد: متأسفانه عامل انسانی بزرگترین عامل وقوع سوانحات جاده‌ای در استان است و بیشتر تصادفات بر اثر تخطی از سرعت مطمئنه و عدم توجه به جلو و عدم رعایت فاصله قانونی از خودرو مقابل رخ می‌دهد.

وی یاد آور شد: وجود سرعتکاه‌های متعدد و غیر استاندارد بودن آنها که اکثرشان قبلاً اجرا شده و محل این سرعت کاه‌ها توسط شورای ترافیک شهرستان‌ها تعیین و اجرا شده است که به زودی توسط کمیسیون ایمنی حمل و نقل استان ساماندهی خواهد شد.

به گزارش ایسنا؛ بدون شک راه و وضعیت هندسی و فنی آن نقش مهمی دربروز تصادفات دارد . اصلاح و حذف نقاط حادثه خیز تاثیر بسزایی در ارتقای ایمنی یا کاهش آمار تصادفات و حوادث دارد.

حذف نقاط حادثه خیز مسئله مهمی است که باید بیش از بیش توسط دستگاه های مسئول موردتوجه قرار گیرد چرا که جان مردم در میان است و تزریق قطره چکانی اعتبار برای تامین ایمنی وحذف نقاط حادثه خیز به طور شک نمی تواند راه گشا باشد.

خبرنگار؛ منوچهر آقایی

سردبیر؛ فریده چتری

تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی‌شود