» » تولید بیش از دو میلیون زنبور براکون و رها سازی آنها در ۴۵۰ هکتار از مزارع گوجه فرنگی میاندوآب

تولید بیش از دو میلیون زنبور براکون و رها سازی آنها در ۴۵۰ هکتار از مزارع گوجه فرنگی میاندوآب

در تاریخ : 20.05.98
توسط : miandoab
نظرات : 0
بازدیدها : 876
پایگاه خبری میاندوآب پرس(miandoabPRESS.ir):
مدير جهاد کشاورزی شهرستان میاندوآب گفت: توسعه مبارزه بیولوژیک و غیر شیمیایی با آفات نباتی در شهرستان میاندوآب از برنامه های اساسی جهاد کشاورزی میاندوآب است.
به گزارش خبرنگار میاندوآب پرس، علی دیانتی در گفتگو با خبرنگاران گفت: با توجه به روند رو به رشد کشاورزی در مناطق مختلف، لزوم حفظ محصول از خسارت عوامل خسارتزا در کنار کاهش مصرف سموم از اهم موضوعات در این خصوص است. لذا به منظور کاهش آثار سوء مصرف سموم شیمیایی و از طرفی حفظ محصول و تولید محصول سالم، بهترین راه، استفاده از روش های مبارزات تلفیقی می باشد که تولید حشرات مفید و شکارگر جهت پارازیت کردن آفات محصولات مختلف یکی از این روش هاست.
دیانتی ادامه داد: از اینرو در راستای تولید محصولات سالم از طریق اجرای روشهای مبارزات تلفیقی،جهاد کشاورزی میاندوآب از سال ۱۳۹۲ اقدام به تجهیز و راه اندازی یک واحد تولید حشرات مفید (انسکتاریوم) نموده است.
مدير جهاد کشاورزی میاندوآب گفت: در اولین سال تولید فقط یک نوع حشره زنبور براکون پرورش و در مزارع گوجه فرنگی رها سازی گردید. در ادامه با توسعه و تجهیز بیشتر انسکتاریوم پرورش تخم زنبور تریکوگراما نیز اضافه گردید. که توانایی پارازیته کردن آفات بیشتری از جمله هلیوتیس گوجه فرنگی، کرم سیب، کرم خوشه خوار انگور و کرم آلو را دارد.  
وی افزود: در صورت تامین منابع مالی، این مدیریت آمادگی پرورش سایر حشرات مفید از جمله کفشدوزک را نیز دارد.
ديانتي گفت: زنبور براکون و تریکوگراما از طریق تخم گذاری روی لارو آفات باعث پارازیته شدن آن می شوند که این عمل در زنبور براکون با رهاسازی خود حشره و در زنبور تریکوگراما با کار گذاری تخم زنبور میسر می گردد.
وی ادامه داد: در سال ۹۸ تعداد دو میلیون و صد و پنجاه هزار زنبور براکون و هزار و هشتصد گرم تخم زنبور تریکوگراما در انسکتاریوم تولید حشرات مفید میاندوآب تولید و در ۴۵۰ هکتار از مزارع گوجه فرنگی این شهرستان رهاسازی شده است.

تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود